Skip to main content
anayasa mahkemesi

675 Sayılı KHK ile ihraç edilenlerin geri dönüş ve itiraz için yapması gerekenler

675 Sayılı KHK ile ihraç, başvuruya neden olan ihlalin kaynağı bir kanun (hükmünde KHK) olduğu için, OHAL KHK’larını Danıştay dahil idare mahkemelerinin iptal yetkisi yoktur. Hatta bir istisna hariç AYM’nin de iptal yetkisi yoktur (AY m. 148/1). İptal yetkisi olmayan bir mahkeme, ihlali gideremez, ihlali gideremeyen bir makam ya da mahkeme etkisizdir. Etkisiz olan mahkemelere başvurur ve beklerseniz, 30 günlük (AYM) ve 4 aylık (AİHM) ( 4 aylık süre henüz yürürlüğe girmedi ancak tedbiren 4 ay esas alınabilir) başvuru sürelerini kaçırırsınız; haklarınızı tamamen kaybedersiniz.

Bu nedenle 675 Sayılı KHK ile ihraç edilenler öncelikle AYM’ye ve kısa bir süre sonra da AİHM’e bireysel başvuruda bulunulması gerekir. AİHM’e de bu aşamada başvurulmasının nedeni, AYM’nin de KHK’ları iptal yetkisinin olmamasıdır; ancak ileride içtihat yoluyla AYM bazı bireysel başvuruları kabul ederse, AİHM’nin “Neden AYM’ye başvurmadın? İç başvuru yolu tüketilmediği için başvurunuz reddedilmiştir” deme ihtimali olduğu için, ihtiyaten öncelikle AYM’ye başvuru yapmanızda yarar var.

anayasa mahkemesi

Ancak ileride sürprizlerle karşılaşmamak için 675 Sayılı KHK ile ihraç edilenler idari yargıda da aynı anda ayrıca iptal davası açılmasında da yarar vardır. Bunun için İDARE MAHKEMESİNE’ de 60 gün içinde dava açılması iyi olacaktır. Danıştay tüm yukarıdaki bilgilere rağmen, içtihat yoluyla bazı kamu görevlilerinin davalarını kabul ederse, ileride AYM de “idari yargı yolu etkili olmasına rağmen tüketilmemiştir” diyerek başvuruları reddedebilir. Bunu engellemek için aynı anda İDARE MAHKEMESİN ‘de iptal davası açınız, (DANIŞTAY 5. DAİRENİN KARARI GEREĞİNCE İDARE MAHKEMESİNE DAVA AÇILMAKTADIR)

Kısaca, aynı anda hem AYM’ye 30 gün içinde başvurunuz (ilk olarak bunu yapınız). Ayrıca aşağıdaki gerekçeleri de kullanarak idari yargıda (İDARE MAHKEMESİNDE) 60 gün içinde iptal davası açınız (ikinci olarak bunu yapınız). Daha sonra da AİHM başvurusunu yapınız. Normal süre 6 ay. Ancak bu sürenin beklenmeyip hemen başvuru yapılması iyi olacaktır.

BENZER DİLEKÇE:  Feragat Dilekçesi (karşılıklı anlaşma)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir