Skip to main content
bilgisayarla dilekçe yazmak

Eşe karşı tedbir, evden uzaklaştırma ve ailenin korunması dilekçesi

Aile içi şiddet denildiğinde genelde akla kocanın karısını dövmesi, ona sözlü ya da fiili şiddet uygulaması gelir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında şiddet uygulayan eş için kanun; evden uzaklaştırma, çocuklara yaklaşma yasağı, hakaret ve tehdit yasağı, adrese yaklaşmama yasağı, iletişim kurma yasağı, eşyalara zarar verme yasağı, çocukla görüşmenin refakatçi eşliğinde yapılması zorunluluğu, silah teslimi, alkol ve uyuşturucu kullanma yasağı, sağlık kuruluşuna başvurma ve tedavi yaptırma zorunluluğu gibi tedbirler uygulayarak aile bütünlüğünün devamı ve şiddet görenin korunmasını amaçlar.

Ancak bu tedbirlere mahkemeler tarafından hükmedilebilmesi için şiddet gören tarafından bir dilekçe yazarak aile mahkemelerine müracaat yapılması gerekmektedir. Biz bu müracaatın nasıl ve ne şekilde yapılması gerektiğini aşağıda örnek dilekçemizde anlatmaya çalıştık.

Unutulmaması lazım gelen konu evden uzaklaştırma tedbirinin zaman geçirilmeden, aciliyetle yapılması gerektiğidir. Eşinizden şiddet görüyorsanız ve şiddetin belirtileri (yaralanma, ezilme, incinme vs. gibi belirtiler) vücudunuzdan silinmeden en yakın karakola müracaat ederek ceza soruşturulmasının başlamasını sağlayabilir aynı zamanda kolluk tarafından 6284 sayılı yasa gereğince koruma kararının başlangıcı için adımlar atılmasını sağlayabilirsiniz.


EŞE KARŞI TEDBİR / EŞİN EVDEN UZAKLAŞTIRILMASI / EVDEN UZAKLAŞTIRMA / AİLENİN KORUNMASI KONULARINI İÇERİR DİLEKÇE ÖRNEĞİ


AİLE MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

…………..

 

TEDBİR İSTEYEN

ŞİKAYETÇİ EŞ      : ad soyad, anne baba adı, T.C. kimlik numarası

KARŞI TARAF

DAVALI EŞ             : ad soyad, anne baba adı, T.C. kimlik numarası

KONU                       : 4320 Sayılı Yasa Gereğince Tedbir Talebi Hk.

AÇIKLAMALAR    : Davalı eşim ile  ……. tarihinden beri evli olup evlilik kayıtları, ……. İli, ……. İlçesi, ……. Mahallesi, ……. Cilt No, ……. Aile Sıra No ve ….. Sıra Nodadır. Bu evliliğimizden ../../…. doğumlu ……. isimli çocuklarımız bulunmaktadır.

Eşim evlilik birliğinin kendisine yüklediği edimleri yerine getirmemekte olup, kendisine bunu hatırlattığımda ise şiddete başvurmaktadır. Eşim eve gece geç vakitlerde alkollü olarak gelmekte olup beni dövmektedir. Buna ilişkin doktor raporları ektedir.

BENZER DİLEKÇE:  Adres Değişiklik Dilekçesi Örneği

Bu nedenlerle 4320 Sayılı Yasa uyarınca mahkemenizden davalı eşim aleyhine tedbir kararı verilmesi için bu başvurunun yapılma zorunluluğu doğmuştur.

HUKUKİ NEDENLER       : 4320 Sayılı Yasa ve İlgili Mevzuat

DELİLLER              : Doktor raporları, Nüfus Kaydı, tanık beyanları vs.

İSTEM SONUCU   : Arz edilen nedenlerle eşim hakkında aile içi şiddetin doğmaması için gerekli tedbir kararının verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz. …….

 

ŞİKAYETÇİ Adı soyadı, imza

EKLER: Nüfus cüzdanı fotokopisi (kimlik sureti)


PÜF NOKTASI


ÖNEMLİ NOT: Mahkemeye vereceğiniz dilekçeyi bizzat kendiniz götürmelisiniz. Başkası ile gönderdiğiniz dilekçeler mahkeme kalemi ya da ön büro tarafından dikkate alınmayacak ve bizzat dilekçe sahibinin gelmesinin gerektiği söylenecektir. İşinizin bir an evvel sonuçlanması için dilekçenizi bizzat mahkemeye kendiniz götürün. Mahkeme yaşadığınız yer dışında başka bir şehir ya da ilçede ise dilekçenizi bulunduğunuz ilçe yada ildeki adliyenin nöbetçi aile mahkemesine vermeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir